Park innowacyjny PAN, Celestynów – realizacja 2014
Idea parku opiera się na ponad dwudziestoletnim doświadczeniu instytutu w komercjalizacji zaawansowanych technologii będących owocem własnych badań naukowych.
Celem głównym projektu parku jest komercjalizacja technologii będących wynikiem badań naukowych instytutu oraz współpracujących z nim instytucji naukowych, takich jak Politechnika Warszawska, Konsorcjum Fotoniki Krótkofalowej czy Akademia Górniczo-Hutnicza. Infrastruktura parku będzie też udostępniana na zasadach komercyjnych innym podmiotom gospodarczym, których działalność jest zgodna z celem głównym projektu.
W celu osiągnięcia celu głównego zostanie utworzony atrakcyjny, zgodny ze standardami przyjętymi w Unii Europejskiej i najlepszymi stosowanymi praktykami obszar do prowadzenia innowacyjnej działalności gospodarczej opartej na nowoczesnych technologiach.
W 2007 roku opracowany został projekt koncepcyjny Parku Innowacyjnego w Celestynowie. W projekcie koncepcyjnym przewidziano docelowo 20 obiektów kubaturowych na wydzielonych działkach. Każdy obiekt składa się z:
- dwukondygnacyjnego budynku laboratoryjno-technologicznego (bazowego) z łącznikiem parterowym w technologii murowanej o dowolnie organizowanej powierzchni użytkowej ok. 250 m2,
- modułowej hali laboratoryjno-produkcyjnej o konstrukcji stalowej i powierzchni modułu ok.: 60 m2.